Četiri načela koja će poboljšati liderske vještine

19. rujna 2020.

Foto: Pixabay

Svaki lider želi biti bolji, a oni najbolji sposobni su slijediti i održavati razinu najboljih vještina, stoga je važno postaviti jasne ciljeve s prepoznatljivim uvjetima za uspjeh. Jedan od osnivača i direktor ljudskih potencijala u tvrtki Core Marcel Schwantes za portal Inc. istaknuo je kako se prečesto događa da, kada želimo poboljšati liderske vještine i doći do sljedeće faze razvoja, zaboravljamo na osnove - a često je najbolji način poboljšanja jednostavno osnažiti osnovna načela. 

Schwantes ih je nabrojao četiri:

Držite se svojih vrijednosti

Jedan od osnovnih načina poboljšavanja liderskih vještina jest poticanje najboljih  vrijednosti svog tima. Prema Hanku Ostholthoffu, izvršnom direktoru tvrtke Mabbly, poslovna kultura odraz je vodstva. Jednostavno, posao upravljačkoga kadra jest prepoznati te poticati talente i vrijednosti koje kompanija zastupa.

A kao ključne ističe empatiju, prepoznavanje ranjivosti i autonomiju u izgradnji organizacije ispunjene naprednom, povezanom i produktivnom radnom snagom.

Fokus na odnose

Prema Gallupu, čak 70 posto razlika u iskustvu zaposlenika u pojedinoj tvrtki proizlazi iz načina na koji se upravlja tom kompanijom. Tako stoji da angažman zaposlenika, njihova produktivnost i još mnogo toga pada na ramena menadžmenta. Iako se ovo može činiti zastrašujućim nizom liderskih odgovornosti, to nudi i jasnu sliku onoga što lideri trebaju učiniti - izgraditi odnose.

Izgradnja odnosa ne mora biti teška, a Rashada Whitehead, voditeljica kulture, raznolikosti i uključivanja u Grant Thorntonu, primjećuje kako i jednostavna praksa da se zaposlenike ujutro pozdravi ili ih se pozove imenom, pokazuje kako su menadžmentu ljudi i odnosi unutar tvrtke prioritet, čak i iznad dobiti.  

To znači izgrađivati kulturu, na ljudskoj se razini zanimati za one koje vodite, a ne tretirati ih samo kao one čija je jedina svrha ispunjavanje zadataka.

Izgradnja osjećaja zajednice

Među najboljim vrijednostima lidera jest i sposobnost izgradnje zajednice o kojoj se ne treba stalno paziti niti brinuti. 

Da bi se izgradio taj osjećaj za zajednicu, mora se proširiti proces izgradnje pozitivnih međusobnih odnosa u vlastitom timom. Umjesto fokusiranja na individualni odnos sa svakim od članova, treba pronalaziti načine kako im pomoći da izgrade međusobne odnose i stvore nove veze.

Lider sa svrhom

Svakom lideru treba biti važna svrha postizanja pozicije, treba pokazivati da odluke koje donosi nisu proizvoljne te da postoji jasan način odlučivanja.

Važno je promišljati o tome na koji se način upravlja te kako to onda ugraditi u poruku za ostatak tima. Također, važno je ne voditi gubitničku bitku sa sobom pokušavajući ostvariti isprepletene ili nejasne ciljeve. Umjesto toga, treba se vratiti osnovama i usredotočiti se na osnove upravljanja.

P.hr/I.G.