Koronavirus zaustavio isporuke drvnih proizvoda prema Italiji

24. veljače 2020.

Foto: Pixabay/Ilustracija

U hotelu Westin održana je jubilarna 10. Međunarodna energetska konferencija o biomasi i OIE. U organizaciji Hrvatskoga drvnoga klastera i Hrvatske udruge za biomasu CROBIOM, više od 160 stručnjaka raspravljalo je o temama drvne biomase i obnovljivih izvora energije koji su visoko na listi europskih prioriteta, posebno u svjetlu nedavnog predstavljanja Zelenog sporazuma. Neke od središnjih tema bile su energetska tranzicija, niskougljično gospodarstvo, ulaganja i financiranje, EU projekti i inovacije, a bilo je govora i o novim trendovima te najsuvremenijim tehnologijama.

Usporavanje na glavnim tržištima

Konferencija je održana u jeku pojave sektorskog pesimizma, odnosno u vremenu loših prodajnih trendova na tržištu peleta, a posebice briketa i ogrjevnog drva. Prognoze nisu obećavajuće, čulo se u često u raspravama jer drastično padaju cijene peleta i drvnog briketa, a smanjuje se i potražnja za drvnim gorivima za rezidencijalnu upotrebu, što se potvrdilo prošli tjedan na najvećemu svjetskom sajmu u Veroni. Sektorski stručnjaci zaključili su kako je situacija na tržištu vrlo ozbiljna i slojevita te da će, ako se nešto ne promijeni, proizvođači morati u još većoj mjeri otpuštati radnike i posljedično zatvarati proizvodnje. 

"Posljednjih mjeseci osjeća se usporavanje na glavnim europskim tržištima, dok aktualna situacija s koronavirusom dodatno prijeti urušavanjem značajnih prekomorskih poslova za drvoprerađivački sektor, prije svega u Aziji te posljedično u Africi i Europi. Najnoviji razvoj događaja u sjevernoj Italiji sugerira nam zaustavljanje većine pošiljki, obustavu carinskih procedura te čekanje daljnjeg razvoja situacije na tržištu. Statistički gledano, u preradi drva tijekom 12. mjeseca zalihe su povećane za 22 posto, dok je industrijska proizvodnja pala za šest posto. Očekuju se još nepovoljniji statistički pokazatelji za siječanj i veljaču", rekao je predsjednik CROBIOM-a Davor Zec.

CROBIOMFoto/CROBIOM

Vladi predložene mjere za spas sektora

Upravo zato, CROBIOM i Hrvatski drvni klaster pisali su Vladi i predložili produženje rokova plaćanja drvne sirovine kod Hrvatskih šuma sa 60 na 120 dana te smanjenje cijena višemetarskog drva za 15 posto. Nadalje, tražili su i smanjenje PDV-a na drvni pelet i paletizirano ogrjevno drvo exclusive na deset posto te korištenje drvnog peleta u energetskim postrojenjima HEP-a, ali i svim javnim objektima, kako bi se smanjila sezonalnost i ovisnost o cijenama na stranim tržištima gdje konkuriraju proizvođači s nizom subvencija u svojim matičnim državama. 

Biti zelen je imperativ

"Biomasa se u medijima percipira kao visokostručno specijalizirana tema, a manje se naglašava veliki potencijal zadovoljavanja EU energetskih standarda, posebice usklađenost s Green Dealom", istaknula je Vedrana Prevendar iz agencije Manjgura, a s kojom su se složili i ostali uvodničari. 

Zelena javna nabava dosad je bila više označavana kao mit i mogućnost, a manje kao realna potreba za promociju zelene energije, što se sada drastično mijenja novim EU smjernicama i elementima zelenih politika koje se baziraju na čistoj energiji te energetski učinkovitim proizvodima koji se trebaju lokalno proizvesti i potrošiti.

"Slušamo zabrinjavajuće i alarmantne informacije s tržišta o usporavanju i postojanju mnogobrojnih tržišnih izazova za drvna goriva. Nadamo se da je to samo prolazna situacija i da će se opisane teškoće na tržištu prevladati", istaknula je direktorica Sektora u HGK Marija Šćulac Domac.

"Biti zelen danas je imperativ mnogih država, i to je najvažnija odrednica. Jasno je kako budućnost mora biti zelena ili je nećemo imati. Biomasa još uvijek nije dovoljno iskorištena, a može biti jedan važan čimbenik u dekarbonizaciji do 2050.",  zaključila je Šćulac Domac.

Pomoćnik ministra u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike Domagoj Validžić rekao je da Hrvatska ima gotovu Strategiju energetskog razvoja do 2030. s pogledom na 2050. godinu. Veliki naglasak usmjeren je na dekarbonizaciju i povećanje udjela OIE, što je u skladu s EU politikama. "Cilj je potaknuti regionalni pristup razvoju energetskih projekata u području OIE, a dobrodošli su novi projekti i inovativni prijedlozi", kazao je Validžić.

 

P.hr/I.B.