Sokovi od jabuke iz Slavonije osvajaju Hrvatsku

17. studenoga 2019.

Foto: Privredni

S proizvodnjom svježih jabuka, u sklopu Obiteljsko poljoprivrednog gospodarstva Boić iz Skenderovaca pokraj Požege, roditelji mladog poduzetnika Mislava Boića započeli su 1993. godine. Tada su pod nasadima jabuka imali oko 0,7 hektara, a uz stalni posao to im je bio dodatni izvor prihoda. Kada je njihov sin završio studij na Agronomskom fakultetu, roditelji su zasadili još 2,5 hektara jabuka, i to po svim pravilima struke. Mislav je u međuvremenu postao nositelj OPG-a, koji u ovom trenutku ima 4,3 hektara pod jabukama, oko 11.000  stabala, a na jednom hektaru uzgaja lješnjak. "Ulažemo stalno, i to u fazama. Sušaru smo podignuli 2009. godine, a liniju za proizvodnju sokova instalirali 2010. godine. Sve do dolaska krize plasirali smo svježu konzumnu jabuku prve klase. Prekretnica je bio osjetni pad cijena svježe jabuke 2008. godine. Kako je i naplata bila izuzetno otežana, shvatili smo da moramo napraviti nešto kako bismo smanjili rizike. To je bio razlog zašto smo se odlučili na preradu. Tada smo investirali i u podizanje zaštitnih mreža protiv tuče", kaže Boić.

Veliki kapacitet punionice soka

Boići prerađuju samo vlastite jabuke. U voćnjacima imaju zasađeno pet sorti jabuka: zlatni delišes, granny smith, idared,  jonagold i cripps pink. "Linija  za proizvodnju soka kapaciteta je oko 300 litara na sat. Zahvaljujući toj novoj liniji, jabuka dolazi na traku gdje se pere i odvajaju se trule jabuke. Nakon toga ulazi u presu u kojoj se odvajaju sok i kruti dio. Sok se potom pumpom prebacuje u posude putem filtera, u punionicu. Dvije su vrste soka - filtrirani i nefiltrirani. Uglavnom, naš sok u ambalažu ulazi bez dodatnih sastojaka poput šećera ili aditiva. Imamo dvije hladnjače tako da dio jabuka preradimo u sok i u čips od jabuka, a dio plasiramo u svježem stanju. Sve ovisi o urodu, koji je ove godine znatno lošiji u usporedbi s prošlom. Tako proizvedemo od 30.000 do čak 80.000 litara prirodnog jabučnog soka. Samog soka imamo pet vrsta. Proizvodimo čisti jabučni sok, sok od cikle te kombinacije jabuke s višnjom, jabuke s mrkvom i jabuke s ciklom. Sok plasiramo u standardnoj bag in box ambalaži od pet litara, zatim imamo 10-litarski bag in box namijenjen za ugostiteljstvo. Pakiramo ga i u staklene boce u nekoliko dimenzija. Naši kupci najčešće su fizičke osobe na sajmovima te male kvartovske trgovine i ugostitelji. Najviše plasiramo na zagrebačko i splitsko područje, a zanimljivo je i to da se naši proizvodi odlično prodaju na Braču", pojašnjava Mislav Boić.

 Boić OPG

Suhe šljive i čips

Na OPG-u Boić proizvode i suhe šljive te jabučni čips. Za ovu vrstu proizvoda imamo poseban stroj i prostoriju za sušenje. Kao gorivo koristimo košticu šljive i višnje. Proces je takav da je na početku sušenja temperatura 55 stupnjeva, a na izlazu 75 stupnjeva Celzija. Šljivu otkupljujemo od svojih domaćih uzgajivača. Proizvodimo uslužno i sok od aronije. Zbog klimatski nepovoljnih prilika urod je ove godine bio lošiji, ali lošiji urod, i to osjetno, imala je i Poljska. Logično bi bilo da u takvoj situaciji cijena bude osjetno veća, ali nije. Trenutačno je cijena jabuke ista kao i prošle godine koja je bila rekordne po urodu u ovo vrijeme. Zahvaljujući hladnjačama koje smo izgradili i fondovima EU, skladištit ćemo dio svježe jabuke i pričekati sređivanje situacije na tržištu", otkriva Mislav Boić.

Boić se pomalo bavi i agroturizmom, a na imanju imaju vlastito umjetno  jezero. "Prijavili smo se, i prošli, na natječaju za dobivanje sredstava iz EU fondova. Namjeravamo investirati u izgradnju dviju kuća za odmor", kaže Mislav Boić. Inače, njegov je OPG 2016. godine bio proglašen najboljim u Hrvatskoj.

 

Jozo Vrdoljak