Tko može ostvariti pravo na odlazak u prijevremenu mirovinu

5. kolovoza 2020.

Krajem prošle godine Vlada je iz procedure povukla predložene izmjene Zakona o radu koje su predviđale mogućnost dobrovoljnoga produljenja radnog vijeka do 68. godine. Odustajanjem od ključnih mjera dugo najavljivane mirovinske reforme, vratio se sporiji režim ujednačavanja radnog vijeka žena i muškaraca, a ublažena je i penalizacija za prijevremeno umirovljenje.

Pravo na starosnu mirovinu u Hrvatskoj ostvaruje se sa 65 godina života i 15 godina mirovinskog staža.

Od 2020. do 2029. godine žene ostvaruju pravo na starosnu mirovinu prema povoljnijim uvjetima. U 2020. to su 62 godine i 6 mjeseci života i 15 godina mirovinskog staža. Od 1. siječnja 2030. izjednačavaju se uvjeti za žene i muškarce.

Muškarci imaju pravo na prijevremenu starosnu mirovinu sa 60 godina života i 35 godina mirovinskog staža. Žene u prijelaznom razdoblju do 2029. godine mogu u prijevremenu starosnu mirovinu prema povoljnijim uvjetima. U 2020. to je s navršenih 57 godina i 6 mjeseci života te 32 godine i 6 mjeseci mirovinskog staža.

Visina prijevremene starosne mirovine trajno se smanjuje za 0,2 posto za svaki mjesec ranijeg umirovljena, prije navršenih godina života propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, i to neovisno o duljini mirovinskog staža.

Korisniku prijevremene starosne mirovine koji se zaposli do polovice punoga radnog vremena isplata mirovine ne obustavlja se.

 

 

F.M./I.G.