Tri psihološke prednosti pisanja rukom

29. studenoga 2020.

Foto: Pixabay

Nove tehnologije gotovo su u potpunosti zamijenile pisanje rukom jer brzina, jednostavnost korekcije i drugi resursi mijenjaju sve, pa i pisanje. Osnivač i izvršni direktor tvrtke JotForm Aytekin Tank u svome tekstu na Fast Company pojašnjava koje su prednosti pisanja rukom, pogotovo za one koji većinu dana provode ispred svojih računala. Autor ističe kako ručno pisanje, olovkom po papiru, uz to što našim očima daje potreban odmor od sjaja zaslona, ima brojne psihološke prednosti.

Pisanje rukom poboljšava memoriju

Studija iz 2017. godine u časopisu Frontiers in Psychology otkrila je da su regije mozga povezane s učenjem aktivnije kada ispitanici zadatak obavljaju pisanjem rukom, a ne na tipkovnici. I ne samo to, autori studije otkrili su da ručno pisanje ima učinak 'dubokoga kodiranja' na način koji tipkanje ne čini. Naime, kada pišemo rabeći ruku i držimo instrument kojim pišemo, više razmišljamo o onom što izražavamo pisanjem. Ovaj sustav djeluje tako da daje veću važnost stvarima na koje se aktivno koncentriramo.

Pisanje rukom potiče nas da usporimo tempo

Autor u svome tekstu polazi od ideje da se, kad se piše rukom, piše promišljenije. Pisanje može biti pravi terapeutski alat jer pomaže usporiti brzinu uma, razjasniti ideje i emocije te eliminirati štetne misli.

"Pisanje rukom odmara mozak i otključava potencijalnu kreativnost, kaže neuroznanstvenica Claudia Aguirre, koja dodaje kao su neuroznanstvena istraživanja otkrila aktivaciju posebnih nervnih puteva koji se aktiviraju samo kad pišemo, što nije slučaj pri tipkanju na tastaturi.

Profesorica sa Sveučilišta u Washingtonu Virginia Berninger također ističe da kada napišemo slovo abecede, oblikujemo ga komponentnim udarcem i potezima.

"A taj proces 'proizvodnje' uključuje putove u mozgu koji prolaze kroz dijelove koji upravljaju osjećajima ili blizu njih", kaže Berninger.

Pisanje, ruka, olovka Foto: Pixabay

 

Kad se napiše rukom, vaš rad izgleda bolje

Brzina kojom tipkamo blagoslov je, ali i prokletstvo. Iako će uvijek biti stvari koje želimo napisati brzo, postoje i druge gdje se može iskoristiti vrijeme potrebno za njihovo ručno ispisivanje.

Aytekin Tank s čitateljima dijeli svoje iskustvo jutarnje rutine koja se sastoji od ispisivanja stranica dnevnika.

"S obzirom na to da prosječni Amerikanac provodi više od 10 sati dnevno zalijepljen za ekran, vođenje dnevnika može pružiti prijeko potreban odmor od naših uređaja", ističe Tank, koji kao još jedna izvrsnu priliku za ručno pisanje vidi i u vođenju tjednog planera rada i obveza.

"Mnogo je aplikacija i dodataka koji vam mogu pomoći da ostanete organizirani. Ali probijanje kroz desetke, ako ne i stotine aplikacija može biti kontraproduktivno. Stoga vam papir i olovka mogu često i najbolje poslužiti", kaže Tank te dodaje kako katkad jednostavno ne postoji zamjena za onaj osjećaj koji nas obuzme kad uzmemo čisti list papira i najdražu olovku te započnemo pisati. 

 

P.hr/I.G.