U Algebra LAB-u deset novih startupa

14. studenoga 2019.

Foto: Algebra

Algebra LAB i partneri – Ina i Fil Rouge Capital – predstavili su 12. generaciju poduzetničkih projekata, startupa, koji će tijekom narednih mjeseci proći intenzivan inkubatorski program te uz najbolje mentore usavršiti i dodatno razviti svoje poslovne ideje, proizvode i usluge. Algebra LAB najutjecajniji je i najvažniji poduzetnički inkubator u zemlji koji nastavlja tradiciju i nadograđuje se na iskustvo Zagrebačkog inkubatora poduzetništva. Za 12. generaciju startupa tijekom proteklih se tjedana prijavilo više od 120 timova sa svojim projektima, pa je pred selekcijskim žirijem bio izuzetno težak zadatak.
Nikada nismo imali više prijavljenih timova – u ovom je ciklusu srušen rekord u broju prijava, ne samo za naš inkubator, već i općenito, prema dostupnim informacijama, na nacionalnoj razini, kaže Maja Brkljačić, voditeljica razvoja Algebra LAB-a. "Veseli nas iznimno velika brojka jer s jedne strane pokazuje iznimnu živost startup-scene u Hrvatskoj, a s druge strane, to je i svjedočanstvo da smo postigli visoku prepoznatljivost među startupima kao izgrađeni ekosustav startupa. Bilo je uzbudljivo vidjeti da su nam se za program javili studenti prvih godina fakulteta s jedne strane, pa sve do etabliranih poslovnih ljudi od 50 i više godina s druge strane“, dodala je Maja Brkljačić.
Ina je pokrenula svoj prvi program za startupe ANI, što je kratica od 'akceleriranje novih ideja', ali i Ina čitana unazad, čime želimo naglasiti namjeru kompanije da sagleda poslovne izazove iz druge perspektive, sa stajališta novih tehnologija i potencijalno novih načina obavljanja poslova, kaže Marijan Mrkonjić, direktor Novih biznisa u Ini. "Iznimno nam je drago što je jedan od naših partnera u ANI-ju upravo Algebra od koje imamo zaista velika očekivanja, s obzirom na njihovo iskustvo i značajnu mentorsku i istraživačku mrežu. Prioritetna područja za koja želimo privući kvalitetne startupe su maloprodaja, mobilnost i energija, ali zainteresirani smo i za druge izazove koji mogu biti relevantni za kompaniju ili mogu funkcionirati kao samostalni poslovni modeli", ističe Mrkonjić.

Po završetku inkubacijskog programa, startupi će se tradicionalno predstaviti potencijalnim investitorima na investitorskoj konferenciji. Tamo će najbolji timovi imati povlašteni pristup akceleratorskom programu Fil Rouge i izravnom financiranju od 10.000 eura, ili, ovisno o zrelosti projekta, i više. Prošle godine najbolji tim Algebra LAB-ovog inkubatora Floornap osvojio je investiciju od čak 50.000 eura. Uz njih, prošle je godine financiranje iz EU fondova osigurano i za tim DING.
Novu, 12. generaciju startupa koji će proći četveromjesečni inkubatorski program Algebra LAB-a i dobiti punu podršku najboljih mentora, čine sljedeći projekti:
Canvas - digitalna platforma za kreiranje multiplayer-igara (svi koji rade takve igre, tzv. MPG-ove, znaju kako je njihova izrada zahtjevna; ovaj tim završava tehničko rješenje koje će omogućiti svima koji imaju bazično znanje o programiranju igrica prebacivanje u područje izrade multiplayer-igara)
GO2FARM - digitalna platforma koja povezuje OPG-ove i kupce njihovih proizvoda (s geolokacijom, kako biste mogli proizvode naručiti uvijek od najbližeg OPG-a)
NOTWO - fotobioreaktorski paneli koji se montiraju na zid unutar građevine, a mikrobiološkim putem fiksiraju ugljični dioksid i metan iz zraka i pretvaraju ih u kisik i nusproizvode koji se mogu prodati
SportReact - IoT sustav inteligentnih senzora niskih troškova proizvodnje, koji se koriste za razvoj koordinacije i refleksa sportaša i djece s teškoćama u razvoju
Amaranth Games - novi studio videoigara
Farseer - platforma za financijsko planiranje i analitiku, koja dramatično smanjuje vrijeme potrebno za te aktivnosti te omogućuje planiranje i praćenje poslovnih rezultata u realnom vremenu
Princeza.hr - digitalna agencija za vjenčanja
Viibes  - mobilna aplikacija za jedinstveno i cjelokupno festivalsko iskustvo
Velebit - aplikacija za kratkoročnu vremensku prognozu
Sylvius - aplikacija za detekciju i klasifikaciju tumora bazirana na umjetnoj inteligenciji.

P.hr/K.S.