Dinamika realizacije novih kredita za likvidnost nije zadovoljavajuća

27. svibnja 2020.

Foto: Shutterstock

Do sredine svibnja zaprimljeno je 37.000 zahtjeva za moratorije na otplatu kredita, od čega je realizirana gotovo polovina, a od 34.000 zahtjeva za reprogram ugovora o leasingu realizirano je 75 posto, podaci su Vijeća za financijsku stabilnost, koje zamjećuje i da realizacija novih kredita za likvidnost nije zadovoljavajuća.

Članovi Vijeća za financijsku stabilnost  pod predsjedanjem guvernera HNB-a Borisa Vujčića, upoznati su s glavnim pokazateljima stanja financijskog sustava i rizika za njegovu stabilnost povezanih s pandemijom koronavirusa.

"Iako je, očekivano, izloženost hrvatskoga financijskog sustava sistemskim rizicima porasla, njegova stabilnost nije ugrožena zahvaljujući zamjetnom smanjenju strukturnih slabosti u gospodarskom i financijskom sustavu tijekom posljednjih godina. Takva pozitivna početna pozicija, uz brzu i snažnu reakciju nositelja ekonomske politike i nadležnih tijela, ublažila je negativne posljedice borbe s pandemijom", ističe se u priopćenju.

Osim mjera Vlade namijenjenih pomoći gospodarstvu i stanovništvu, tako su se analizirali i rezultati mjera koje su poduzele HNB i Hanfa, a posebice onih usmjerenih na olakšavanje financijske pozicije privatnog sektora, pri čemu se glavni dio mjera odnosi na moratorije i reprograme postojećih ugovora o kreditu i leasingu klijenata pogođenih pandemijom.

Do sredine svibnja zaprimljeno je 37 tisuća zahtjeva za moratorije i ostale kreditne mjere, od čega je realizirana gotovo polovina, te 34 tisuće zahtjeva za reprogram ugovora o leasingu, od čega je realizirano 75 posto, ističe se u priopćenju. 

"Analiza pokazuje i da se vrlo mali broj zahtjeva odnosi na nove kredite za likvidnost, a primijećeno je i da njihova dinamika realizacije nije zadovoljavajuća. Stoga se očekuje da će financijske institucije, u skladu sa svojim poslovnim politikama, ubrzati i proces obrade zahtjeva za nove kredite klijentima pogođenima pandemijom", zaključuje se u priopćenju. 

 

Hina/P.hr