OPG Sanja Protić - Delikatese s dodanom vrijednosti

15. veljače 2019.

Uskoro ćemo na tržište plasirati Lumbliju To Go. Taj smo kolač narezali na komadiće te dodatno osušili i zapakirali. Imamo mnogo ideja, a što ćemo od njih i kojom brzinom realizirati, ostaje vidjeti

OPG Sanja Protić

Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Sanja Protić osnovala je Splićanka koja se do udaje u Blato na Korčuli nikad nije bavila poljoprivredom. Sanja Protić nije imala nikakvih vještina u vezi s obradom zemlje, a kamoli maslina. „Polako sam počela učiti od obitelji svoga supruga, a najviše znanja usadila mi je teta Jera, koja je još uvijek živa. Njezino sam ime iz zahvalnosti i stavila na etiketu naših proizvoda“, kaže Sanja Protić.

Sve do 2014. godine maslinovo ulje i ostale proizvode Protići su prodavali u rinfuzi. Do tada zarada je bila vrlo mala, uglavnom bi se pokrili troškovi obrade i proizvodnje. Potom je Sanja Protić odlučila promijeniti smjer, te je počela podizati vrijednost proizvoda pakirajući ih u ambalažu. Izlagala ih je na sajmovima, slala na natjecanja i počela dobivati nagrade. Uz maslinovo ulje, danas proizvodi četiri vrste džema - od limuna, gorke naranče, smokve i grožđa. Proizvodi i motar, suhe smokve, kantarionovo i maslinovo ulje, arancine, limuncine, ušećerene bademe te sapune od maslinova ulja.

Jedan je od važnijih proizvoda OPG-a blatska lumblija. „Radi se o kolaču koji sam probala prvi put kada sam došla u Blato. Jako mi se svidio. U Blatu se taj kolač pripremao za Sve Svete i mogao je dugo trajati. Kolač ima i svoju povijesnu priču. Taj je naš proizvod sada prepoznat na tržištu i jako smo zadovoljni. Uskoro ćemo na tržište plasirati Lumbliju To Go. Taj smo kolač narezali na komadiće te dodatno osušili i zapakirali. Imamo mnogo ideja, a što ćemo od njih i kojom brzinom realizirati, ostaje vidjeti“, kaže Sanja Protić.

Planovi uz pomoć EU sredstava

Protić otkriva da je predala dokumentaciju kako bi dobila sredstva iz EU fondova jer namjerava organizirati radionicu blatske i korčulanske gastronomije s naglaskom, upravo, na blatsku lumbliju. „Uredili bismo prostor te dovodili goste na degustaciju. Gosti bi zajedno s nama izrađivali lumbliju, kuhali kupus na tabak te ostale tradicionalne delicije otoka Korčule. Ono što bi spremili, to bi mogli i ponijeti sa sobom, a mogli bi, svakako, kupiti i ostale naše proizvode. Nadam se da ćemo dobiti sredstva te započeti s tim projektom“, objašnjava Sanja Protić.

Kad je riječ o izazovima poslovanja, Sanja Protić kaže da njih uvijek ima jer su OPG-ovi mali i teško se mogu nositi s velikim proizvođačima. „Naši proizvodi ne mogu biti konkurentni, odnosno poslovanje nam ne može biti održivo ako imamo niske cijene. Možemo se pozicionirati i konkurirati visokom razinom kvalitete. Svi su naši proizvodi domaćeg porijekla i u njima nema dodatka bilo kakvog konzervansa, osim šećera. Kupci su nas počeli prepoznavati. Ipak, problem je niska platna moć hrvatskih građana. Oni si ne mogu priuštiti veću količinu naših proizvoda. Općenito, najveći je problem nas malih to što moramo raditi sve. Ne možemo se fokusirati samo na proizvodnju nego vodimo računa o svim segmentima poslovanja. Uz to, teško dolazimo do informacije, a mnogo energije trošimo na administraciju“, ističe Sanja Protić.

 

 

 

Jozo Vrdoljak