Otežana je nabava, ali opskrba ljekarni i bolnica nije ugrožena

2. travnja 2020.

Zbog pandemije koronavirusa globalno je narasla potražnja u kratkom vremenu, i to višestruko od uobičajene. Proizvodni procesi teže se prilagođavaju naglom rastu potražnje. Ukinute su brojne aviolinije, pa je otežana nabava sirovina i dostava gotovih proizvoda, kaže Diana Percač, članica Uprave Medical Intertradea

Foto: Shutterstock

Trenutačno sve svoje napore ulažemo u osiguranje dostatnih količina lijekova, zaštitne opreme, dezinficijensa i ostalih medicinskih proizvoda te u opstojnost opskrbe zdravstvenih ustanova, kaže u razgovoru za Privredni.hr Diana Percač, članica Uprave Medical Intertradea i odnedavno predsjednica HUP-ove Koordinacije veledrogerija. Poručuje da nema potrebe za gomilanjem zaliha zaštitne opreme. 

Jesu li ljekarne dobro opskrbljene i imaju li veledrogerije problema s opskrbom?

Ljekarne su zaista dobro opskrbljene i veledrogerije im redovito isporučuju lijekove i medicinske proizvode. Nakon dogovora o nesmetanom prometu roba na području Europske unije, veledrogerije nemaju problema u opskrbi, osim u opskrbi zaštitne opreme zbog višestruko veće potražnje na globalnoj razini.

Kada se očekuje bolja opskrbljenost ljekarni maskama, alkoholom, rukavicama, dezificijensima...?

Ponajprije trebamo biti solidarni, pa će ih biti dovoljno za sve jer nove količine neprestano pristižu i odmah se dostavljaju u bolnice, ljekarne, ordinacije. Nema potrebe za stvaranjem zaliha. Svi postojeći proizvodni kapaciteti maksimalno su angažirani, a svjedoci smo i brojnih kompanija koje su prestale proizvoditi svoj uobičajeni asortiman i iskoristile svoju tehnologiju i znanje kako bi proizvodile ono što nam je u uvjetima pandemije koronavirusa najpotrebnije.

Koje probleme veledrogerije imaju zbog situacije s pandemijom koronavirusa?

Trenutačno sve svoje napore ulažemo u osiguranje dostatnih količina lijekova, zaštitne opreme, dezinficijensa i ostalih medicinskih proizvoda te u opstojnost opskrbe zdravstvenih ustanova. S obzirom na novu organizaciju rada skladišta u jednoj smjeni, u skladu s epidemiološkim smjernicama, osiguranje opskrbe s prepolovljenim kapacitetima zaista je iziskivalo ogroman fizički napor i angažman većeg broja zaposlenih na poslovima logistike. Naši zaposlenici svjesni su važnosti uloge veledrogerija u lancu zdravstvene zaštite, tako da opstojnost opskrbe nije ugrožena.

Diana Percač
Diana Percač/Foto: HUP

Kako osigurati kontinuitet poslovanja u slučaju oboljenja djelatnika od COVID-a 19?

Našim članicama treba se osigurati neprekinutost poslovanja, čak i u slučaju oboljenja djelatnika od COVID-a 19, na jednak način kao što se to osigurava bolnicama, tako da nadležne službe poduzmu odgovarajuće epidemiološke mjere. Na taj problem već smo uputili Nacionalni stožer dopisom HUP-a i tražili smjernice Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Radi funkcioniranja bolnica, ljekarni, ordinacija i specijaliziranih trgovina te s ciljem opstojnosti cijelog lanca opskrbe lijekovima i medicinskim proizvodima, veledrogerijama je nužno osigurati svakodnevni odlazak i dolazak potrebne radne snage i u uvjetima karantene. Stoga je Nacionalni stožer civilne zaštite osigurao potrebne propusnice. Bilo je nužno osigurati neometan prolaz zaposlenika, ali i dostavnih vozila veledrogerija kako bi se osigurala neprekinuta opskrba lijekovima i medicinskih proizvoda.

S obzirom na složenost situacije, na koje probleme nailazite prilikom osiguravanja dodatnih količina lijekova i zaštitne opreme?

Osiguranje dostatnih količina lijekova, zaštitne opreme, dezinficijensa i ostalih medicinskih proizvoda u uvjetima velike potražnje iziskuje dodatna financijska ulaganja u njihovu nabavu i zalihe. Svi novi dobavljači maski, rukavica, zaštitnih odijela i dezinficijensa traže plaćanje cjelokupnog iznosa unaprijed. Zahvaljujući ministru Berošu, u ožujku je osigurana jednokratna uplata bolnicama od 400 milijuna kuna za sanaciju dijela njihovih dugova. Bez obzira na uplatu, dugovanja bolnica samo prema članicama HUP-Koordinacije veledrogerija iznose gotovo tri milijarde kuna, pa je nužno spriječiti daljnji rast dugovanja kako ne bi došlo do destabilizacije zdravstvenog sustava.

Uz sve to, još imamo, kao i ostali gospodarstvenici, dodatne troškove za nabavu zaštitne opreme i dezinficijensa za vlastite potrebe kako bismo osigurali rad u skladu s epidemiološkim smjernicama i zaštitili svoje zaposlenike te za osiguranje potrebne infrastrukture i tehnologije za rad od kuće. Zahvaljujem na suradnji svim poslovnim partnerima koji su prihvatili modifikacije u načinu rada, a sve radi osiguranja opskrbe, neprekinutosti poslovanja, poštovanja epidemioloških smjernica i očuvanju zdravlja.

Možete li pojasniti zašto je porasla cijena maski? Kada bi se moglo očekivati da građani nesmetano kupuju zaštitne maske?

Zbog pandemije koronavirusa globalno je narasla potražnja u kratkom vremenu, i to višestruko od uobičajene. Proizvodni procesi teže se prilagođavaju naglom rastu potražnje. Potrebno je promijeniti plan proizvodnje, osigurati sirovine i eventualno novu radnu snagu. Ukinute su brojne aviolinije, pa je otežana nabava sirovina i dostava gotovih proizvoda. Posljedica su svega rast cijena sirovina, transportnih troškova te rast tečaja, a samim time raste i cijena gotovih proizvoda. Dobivamo izrazito mnogo ponuda nepoznatih dobavljača, ali svi traže plaćanje prije isporuke, što dodatno poskupljuje cijenu kapitala i sam proizvod.

Dostupnost se postupno normalizira jer su svi proizvođači maksimalno angažirali svoje kapacitete, pa jednokratne i višekratne maske sukcesivno dolaze. Zato je sad najvažnije biti solidaran i ne stvarati zalihe kako bi ih bilo za sve.

Kako u novonastalim uvjetima ocjenjujete rad Nacionalnog stožera civilne zaštite?

Ponajprije bih čestitala Nacionalnom stožeru civilne zaštite na izvanrednom radu. S njima, ali i s drugim institucijama i organizacijama u zdravstvu, blisko surađujemo kako bi se osigurala dostupnost i optimizacija zaliha lijekova, zaštitne opreme i medicinskih proizvoda. Sad naša uloga dolazi do izražaja više nego ikad jer HUP–Koordinacija veledrogerija okuplja veledrogerije koje imaju raspoloživ sveobuhvatan asortiman za organizacije primarne, sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite. Lijek je proizvod strateškog značaja, a taj značaj naročito dolazi do izražaja u uvjetima pandemije.

Dakle, može li doći u pitanje opskrba stanovništva lijekovima?

Učinit ćemo sve da opskrba stanovništva lijekovima i medicinskim proizvodima ne bude prekinuta. Neovisno o dobu dana ili danu u tjednu, u slučaju životne ugroze pacijent će uvijek dobiti lijek. Tako se ponašamo i u normalnim okolnostima, a u kriznim situacijama naša budnost još je veća. Bezrezervna smo podrška ministru Berošu i pružanju zdravstvene skrbi. Nekoliko puta pljeskom je odano priznanje zdravstvenim radnicima i svima onima koji rade na suzbijanju širenja virusa, na čemu im i mi zahvaljujemo i čestitamo. Istodobno svojim društveno odgovornim ponašanjem činimo sve kako bismo pridonijeli sprječavanju širenja pandemije te osigurali stabilno funkcioniranje zdravstvenog sustava.

Jozo Vrdoljak